PC Party NL Progressive Conservative Party of Newfoundland and Labrador

Provincial Caucus

Tom Hedderson

Tom Hedderson

PC MHA for Harbour Main District;
Parliamentary Assistant to the Premier

First elected to the House of Assembly on February 9, 1999 to represent the District of Harbour Main-Whitbourne, Mr. Hedderson subsequently served as Opposition Critic for Education (K-12), Parliamentary Assistant to the Leader of the Opposition and Critic for Youth Services and Post-Secondary Education.

Re-elected for a second term on October 21, 2003, he was appointed Parliamentary Secretary to the Minister of Education and Youth Services and Post-Secondary Education.

Mr. Hedderson was appointed Minister of Education on October 1, 2004. He was appointed Minister of Tourism, Culture and Recreation on November 8, 2005.

Mr. Hedderson was appointed Minister of Fisheries and Aquaculture on October 31, 2008, and served as Acting Minister of Municipal Affairs. On November 27, 2009, he was appointed Minister of Transportation and Works, and was Acting Minister Responsible for Emergency Preparedness, and Registrar General from October 26, 2009 to March 18, 2010.

On October 9, 2007, Mr. Hedderson was re-elected to the House of Assembly for a third term, and on October 30, he was appointed Minister for Intergovernmental Affairs and Minister Responsible for the Volunteer and Non-Profit Sector. He was re-elected once again on October 11, 2011. He was then appointed Minister of Transportation and Works and Minister Responsible for the Newfoundland and Labrador Housing Corporation. In October 2012, Mr. Hedderson was appointed Minister of Environment and Conservation, Minister Responsible for the Multi-Materials Stewardship Board and Minister Responsible for the Office of Climate Change, Energy Efficiency and Emissions Trading.

On October 9, 2013, Mr. Hedderson was appointed Parliamentary Assistant to the Premier.

Close
Close